Alüminyum Doğrama

Aluminyum doğrama sistemini, ısı yalıtımsız ve ısı yalıtımlı olmak üzere iki ana başlıkta toplayabiliriz. Isı yalıtımlı aluminyum doğrama sistemi, iç ve dış alüminyum profillerin,ısı yalıtımı sağlamak amacıyla, yalıtkan bir profille birbirine bağlanmasıyla oluşturulan doğrama sistemidir. Bu yalıtkan profil, isteğe bağlı olarak yerli yada ithal (polyamid) olarak kullanılabilir. Alüminyum yapısı itibariyle ısı iletim katsayısı yüksek bir malzemedir. Polyamid ise düşük toleranslarla hassas olarak üretilebilen ısı iletim katsayısı son derece düşük, mukavemet ve sertliği ise oldukça yüksek olan bir malzemedir. Bu özelliklerinden ötürü, alüminyum sistemlerin yalıtımında kullanılabilecek uygun bir malzemedir.Isı yalıtımsız sistemde, bu yalıtkan profil kullanılmamaktadır ve genellikle vitrin doğramaları ve iç mekan doğramalarında tercih edilmektedir.

Aluminyum doğramalar; uzun ömürlü olması, yangına karşı dayanıklı olması, kansorejen madde içermemesi, ısı yalıtım değerlerinin yüksek olması, yüksek mukavemeti ile büyük ölçülerde üretilebilir olması gibi özellikleriyle günümüz mimarisinde doğrama sistemlerinde öncelikli tercih sebebi olmaktadır. Bugün için tarihten gelen AHŞAP, topraktan gelen ALÜMİNYUM, petrolden gelen PLASTİK farklı özellikleri ile doğrama ürünlerinin belli başlı elemanlarıdır. Çok yağışlı ortamlar için ahşap, çok güneşli ve gece-gündüz ile mevsimler arası sıcaklık farklarının fazla olduğu bölgeler için ise plastik uygun malzemeler değildir. Buna karşılık her iklim koşulunda doğa şartlarına en dayanıklı malzeme ALÜMİNYUM'dur.

 

 

 

 ÇOMÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ KÜTÜPHANE BİNASI , Çanakkale 2013

 

 

 

 

Ihlamurkuyu Mah. Mine Sok. No: 2/4 Ümraniye/İSTANBUL  t :+90 216 6100994  f :+90 216 6100640  m: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.